هاست
خانه / دانلود پایان نامه / دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد طراحی شهری با عنوان طرح احیا و نوسازی بافت کهن بازار رشت
دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد طراحی شهری با عنوان طرح احیا و نوسازی بافت کهن بازار رشت

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد طراحی شهری با عنوان طرح احیا و نوسازی بافت کهن بازار رشت

رشت، ابتدا قصبه ای بود كه در ميان دو رودخانه گوهررود و سياهرود قرار داشت و از اين جهت نيز قدمت ديرينه دارد. ولی از جهت سابقه شهری، اولين بار حمدا… مستوفی، در قرن هشتم هجری، از اين شهر نام برده است. نام قديمی رشت دارالمرز يا دارالامان بوده كه قبل از اين دو، به آن بيه می گفته اند.
بيه در لغت نامه ها، رود و يا مصب بين دو رودخانه معنی شده است و چنين به نظر می رسد كه دليل اين نامگذاری، قرار گرفتن آن در ميان دو رودخانه است كه به مثابه حفاظ و ديوار شهر محسوب می گرديد.
وجه تسميه رشت، در فرهنگ دساتير، به معنی گچی كه بنّايان، سنگ و آجر را به آن محكم نمايند و در لغت نامه های انجمن آراء، آنندراج، فرس اسدی، لغت محلی شوشتری، برهان، ناظم الاطبا و لغت نامه جهانگيری:
چيزی كه از هم فرو ريزد ـ هر چيزی كه از هم فرو ريزد و فروپاشد ـ ديوار مشرف بر افتادن. گچ را نيز گويند كه بدان خانه سفيد كنند ـ لجن و خاكروبه ـ خاک و گرد ـ خاک را گويند ـ رنگ كرده نيز معنی شده است.
دهخدا معتقد است، چون شهر رشت در سال ۹۰۰ هجری ساخته شده، بنابراين برای نام اين مكان از ماده تاريخ آن استفاده كرده اند و كلمه رشت به حساب ابجد ۹۰۰ هجری است.

قیمت:70000 ریال

۲ نظر

  1. سلام

    چرا هر سایتی اطلاعات خوب ارائه میده پول میگیره؟؟؟

  2. با سلام
    دوست و همراه گرامی با تشکر از همراهی شما بزرگوارٰ درآمد حاصل از سایت صرف اجاره سرور نگهداری سایت و تهیه اطلاعات جهت ارائه در سایت می شود و با نگاهی به قیمتهای سایت با توجه به کیفیت اطلاعات ارائه شده متوجه خواهید شد که قیمتها بسیار اندک می باشد