هاست
خانه / دانلود طرحهای مطالعاتی / دانلود طرح منظر شهری منطقه خاک سفید(منطقه 4 شهر تهران)
دانلود طرح منظر شهری منطقه خاک سفید(منطقه 4 شهر تهران)

دانلود طرح منظر شهری منطقه خاک سفید(منطقه 4 شهر تهران)

این محله در سال 1387 و با تقسیم بندی جدید ی که از سوی شورای شهر و شهرداری تهران صورت گرفت محدوده ای متفاوت از گذشته به دست آورد. در حال حاضر محله  گلشن(خاک سفید) از شمال به بزرگراه وفادار، از جنوب به خیابان شریعتی ـ زمرد، از شرق به خیابان 35 متری احسان و از غرب به خیابان سلطانی ختم می شود. در حال حاضر 53458  نفر جمعیت ساکن محله  گلشن هستند(معاونت امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 4، 1387).
محله گلشن(خاک سفید) از شمال با محله کوهسار، از جنوب و جنوب غربی با محله جوادیه، از طرف شرق با محله حکیمیه و از طرف غرب با محله تهران پارس شرقی همسایه است.
این محله که اکثر ساکنان آن را مهاجران تشکیل می دهند در سمت شمال شرقی در اطراف میدان ابوذر خیابان بندی های نا منظمی دارد. که گویای ساخت وساز های غیر مجاز و بدون رعایت اسلوب شهرسازی در این محله است.
محله  گلشن در پی تقسیمات شهرداری در سال 1387 بخشی از اراضی خود را از دست داد. به گونه ای که زمین های فعلی محله تهران پارس شرقی تا قبل از این تقسیمات جز محله گلشن بوده است.  
دکتر منوچهر ستوده در معرفی مجید  آباد، از منطقه ای به نام سفیدخاک نام می برد. او می نویسد:
اراضی سفیدخاک هم جز مجید آباد است(ستوده، 1374: 749).
به نظر می رسد به دلیل همسایگی مجید آباد با محله  خاک سفید منظور از سفیدخاک همان خاک سفید بوده باشد که در طی زمان نام آن تغییر کرده است.
دکتر ستوده همچنین در مشخص کردن حدود جوادیه نیز از خاک سفید نام برده است:
 املاک جوادیه از شمال به قنات کوثر و خاک سفید و مجید آباد، از مشرق به حکیمیه، از جنوب به جاده دماوند و از مغرب به مهدی آباد و مجیدآباد محدود می شود(ستوده، 1374: 316).
آقای کریم قلی ایمانی دبیر شورایاری محله گلشن دلیل نام گذاری این اراضی را خاک آن می داند. رنگ خاک در این منطقه بر خلاف اطراف آن سفید بوده است و به همین دلیل به آن خاک سفید می گویند.
به این  ترتیب با توجه به قدمت محله خاک سفید، نظر عده ای که وجود محله غربت و خرید و فروش مواد مخدر در این محل را علت نام گذاری محله خاک سفید می دانند، مردود می گردد.
ساخت و ساز در محله خاک سفید از اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 پس از اعلام نظر آیت الله خسروشاهی مبنی بر این که زمین مال خداست و هرکس آن را آباد کند صاحب آن است، آغاز گردید. اولین ساکنان محله غربتی ها بودند که اندک اندک، هم کیشان، هم ترازان و خویشاوندان خویش را به گرد خود جمع کردند(خراطها، 1378).
خاک سفید بعد از سال 57 و به موجب هجوم برخی از مهاجران از شهرستان ها و ساخت و سازهای غیر مجاز و بی برنامه شکل گرفت و از بدو شکل گیری به دلایلی هم چون سطح پایین سواد، سطح پایین درآمد ساکنان، شکل نامنظم کوچه ها و معابر، وجود برخی از انحرافات اجتماعی(به موجب وجود محله غربت در دل این محله)، وابستگی های قومی و خویشاوندی و … به یکی از محله های حاشیه نشین شهر تهران تبدیل و در طول سالیان دراز به همین دلیل از امکانات مناسب خدمات شهری محروم بوده است(برغمدی، 1385: 77).
خاک سفید محله ای است که اکثر ساکنان تهران آن را می شناسند و دلیل اصلی آن وجود محله  غربت در خاک سفید است. محله  غربت که در اسفند ماه 1379 از سوی نیروی انتظامی تهران تخریب شد یکی از محلات نا بهنجار شهر تهران به شمار می آمد. وجود انواع انحرافات اجتماعی در محله  غربت از جمله خرید و فروش انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی، سرقت، زورگیری، روسپیگری، نزاع و درگیری و… باعث نارضایتی شدید ساکنان خاک سفید شده بود زیرا کل محله  خاک سفید را با انحرافات موجود در محله  غربت می شناختند و این اتهامات باعث رنجش سایر ساکنان محله  خاک سفید شده بود. به همین دلیل و برخی دلایل
امنیتی دیگر، نیروی انتظامی در تاریخ 1379 به پاک سازی محله  غربت و سپس تخریب همه  واحد های مسکونی آن اقدام نمود. پس از آن شهرداری منطقه  چهار اقدام به ساخت مجموعه ورزشی در محله
خاک سفید با نام گلشن نمود و بعد از آن نام محله  خاک سفید به محله  گلشن تغییر یافت تا خاطره  همه 
نا هنجاری ها، انحرافات و اتهاماتی که به خاک سفید نسبت می دادند پس از تخریب محله  غربت از اذهان پاک شود.
 محله  گلشن در حال حاضر با 1578962 مترمربع وسعت در ناحیه 6 شهرداری منطقه ی 4 تهران قرار گرفته است.

مبلغ:80000 ریال

 

 

۳ نظر

 1. سلام

  من به شدت دنبال طرح جامع پسماند یکی از مادرشهرهای ایران هستم،هم جدید باشه هم کامل
  اگه دارید لطفا تو سایت بذارید

  تشکر

 2. با سلام
  کاربر گرامی مورد درخواستی به تیم فنی و آرشیو سایت انتقال یافت به محض آماده سازی مورد درخواستی از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد گردید

 3. تشکر

  فقط اصفهان نباشه،بقیه مادرشهرها اوکیه
  امیدوارم زودتر آماده کنید

  بازهم تشکر