هاست
خانه / دانلود کتاب / دانلود کتاب با عنوان تهیه و صدور شناسنامه ساختمانی

دانلود کتاب با عنوان تهیه و صدور شناسنامه ساختمانی

شناسنامه فنی و ملکی ساختمان سندی است که، حاوی اطلاعات فنی و ملکی ساختمان بوده و توسط سازمان نظام مهندسی استان صادر می گردد. چگونگی رعایت مقررات ساختمان و ضوابط شهرسازی باید در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان قید گردد.”

یکی از نشانه های مهم کشورهایِ در حال توسعه سرمایه گذاری اصولی در بخش عمرانی و افزایش رشد ساخت و سازها است. اگر چه در ایران به عنوان کشوری درحال توسعه به عمران و آبادانی توجه خاصی می شود ولی متاسفانه ساخت و سازها از کمترین کیفیت و عمر مفید برخوردارند. عمر مفید ساختمان در کشورهای توسعه یافته بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال است در حالی که عمر مفید ساختمانها در ایران حدود ۳۰ سال تخمین زده شده است.

تغییر نگرش از ساختمان سازی به صنعتی سازی ساختمان با ورود قوانینی همراه بوده که به درستی اجرا نشده اند. دریافت شناسنامه فنی ساختمان از آن دسته قوانینی است که در صورت اجرا می تواند تاثیر بالای خود را در شکل گیری شیوه ای جدید از ساختمان سازی اصولی به نمایش بگذارد.

شناسنامه فنی ساختمان در مراحل مختلف  تکمیل می گردد و شامل کلیه تاییدات سازمان نظام مهندسی درباره موارد مهمی چون نقشه های معماری و تاسیساتی ساختمان، لرزه خیزی، تست خاک و نمای ساختمان می باشد.

این شناسنامه با نظارت بر همه جنبه های ساختمانی، مهندسین ناظر و افراد درگیر در پروژه را وادار به پذیرش پیامدهای بعد از ساخت می کند. همین یک مورد کافی است تا برخی از مهندسین ناظر از مسیر صوری و فروش امضاء به جایگاه اصلی خود هنگام ساخت و ساز کشیده شده و مراقب تکامل تدریجی سازه باشند.

شناسنامه فنی ساختمان مدرکی بر کیفیت ساخت و ساز بوده که از جهات زیر بسیار سودمند و حائز اهمیت می باشد.

۱- وجود مستنداتی از عوامل درگیر در ساخت و ساز

۲- ارتقاء سطح کیفی ساخت و سازها

۳- آگاهی خریداران از جزئیات ملک مانند عمر بنا و نقشه

۴- جلوگیری از تغییر نقشه و بازسازی های غیر اصولی

۵- افزایش قانونمدی در ساخت و ساز بر اساس ضوابط شهرسازی

۶- ایجاد تعهد کاری در عوامل اجرایی و مسؤول سازه

وجود شناسنامه ساختمان به خریداران کمک می کند ساختمان را از همه نظر مورد بررسی قرار دهند و فقط به ظاهر سازه اکتفا نکنند. همچنین در موارد ضروری و مشکلات حاد ساختمانی مانند ریزش بنا یا اتفاقات حادثه ساز شکایات قانونی خود را پیگیری نمایند.

با توجه به اینکه ایران کشوری زلزله خیز است وجود شناسنامه های ساختمانی می تواند به استخراج آماری از مقاوم سازی ساختمان ها منجر شده و کاستی های این بخش را نیز جبران کند. بنابراین با اجرای طرح صدور شناسنامه های ساختمانی کمتر شاهد ویرانی و صدمات جانی و مالی در زلزله خواهیم بود.

دانلود کتاب

۲ نظر

  1. سلام خسته نباشید
    من نیاز شدید به تحلیل سایت برای فرهنگسرا توی بابلسر دارم شما میتونین کمکم کنین؟
    خواهش میکنم اگه اطلاعات دارین بهم کمک کنییین لطفا @};-

  2. دوست گرامی با سلام
    رشته و مقطع تحصیلی خود و اطلاعات تکمیلتری در خصوص موضوع پژوهش و شرح خدمات پژوهشتان را از طریق ایمیل زیر اعلام نمائید تا دوستان و همکاران ما در اسرع وقت کمکها و راهنمائیهای لازم را انجام دهند
    آدرس ایمیل:aminpasand@gmail.com