هاست
خانه / دانلود نقشه / دانلود نقشه کاربری اراضی (Land Use) استان فارس در محیط GIS
دانلود نقشه کاربری اراضی (Land Use) استان فارس در محیط GIS

دانلود نقشه کاربری اراضی (Land Use) استان فارس در محیط GIS

استان فارس یکی از استانهای جنوبی کشور است که در طول تاریخ همواره یکی از مراکز شکوفایی و گسترش تمدن پارسی در نقاط گوناگون جهان به شمار می آمده است. بناهای تاریخی ارزشمندی چون پاسارگاد، تخت جمشید، بیشاپور، شهر گور و کاخ اردشیر بابکان فیروزآباد و… بیانگر فرهنگ و تمدن درخشان تاریخی ایران زمین می باشند.

این استان، مرکز امپراتوریهای بزرگی مانند هخامنشیان و ساسانیان بوده است. پیش از اسلام دو پادشاه بزرگ ایرانی به نامهای «کورش» و «اردشیر بابکان»، از این ناحیه برخاستند و به ترتیب سلسله های بزرگ هخامنشیان به پایتختی «پاسارگاد» و «تخت جمشید» و ساسانیان به پایتختی «فیروزآباد» را پدید آوردند. پس از اسلام نیز این استان مرکز سلسله های دیلمیان، اتابکان، آل بویه و زندیه بوده و در دوران قاجار نیز از مراکز مهم حکومتی بوده است.

این استان بین سلسله های بسیاری دست به دست شد و آثار باستانی و تاریخی فراوانی از آنها برجای مانده که هرکدام به عنوان میراث جهانی، ارزش های خود را دارند و بازگوکننده تاریخ استان و غرب آسیا هستند.

فارس از شمال با استان اصفهان، از خاور با استان های یزد و کرمان، از جنوب با استان هرمزگان و از باختر به استان های کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر هم مرز است. این استان دارای ۲۷ شهرستان به نام های آباده، ارسنجان، استهبان، اقلید، بوانات، پاسارگاد، جهرم، خرمبید، خُنج، داراب، رستم، زریندشت، سپیدان، سروستان، شیراز (مرکز استان)، فراشبند، فسا، فیروزآباد، قیر و کارزین، کازرون،گراش، لار، لامرد، مرودشت، ممسنی، مُهر و نیریزمی باشد.

گستره استان فارس ۱۲۲۶۰۸ کیلومتر مربع است و تقریباً ۱/۸ درصد از مساحت کل کشور را دربرمی گیرد. ارتفاعات فارس به چهار گروه شمالی، مرکزی، جنوبی و غربی تقسیم می شوند و به ترتیب در گروه شمالی کوه «عظمت» با گردنه «کولی کُش»، در گروه مرکزی کوه «مهارلو» تا «خرمن کوه» فسا، در گروه جنوبی کوه «داراب» و «بالنگستان» و در گروه غربی کوه «قره داغ» و ارتفاعات «کوهمره سرخی» جای گرفت اند.

قیمت:۱۰۰۰۰۰ ریال

پاسخی بگذارید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.