هاست
خانه / دانلود نقشه / دانلود نقشه و لایه های اطلاعاتی GIS / دانلود نقشه پوشش اراضی استان آذربایجان شرقی (کاربری اراضی)در محیط GIS
دانلود نقشه پوشش اراضی استان آذربایجان شرقی (کاربری اراضی)در محیط GIS

دانلود نقشه پوشش اراضی استان آذربایجان شرقی (کاربری اراضی)در محیط GIS

با توجه به وسعت و اهميت استان از لحاظ آب و هوا، موقعيت جغرافيايى، وجود كوهستان‏هاى مرتفع و بارندگى نسبتا فراوان، انواع پوشش گياهى در سطح استان مشاهده مى‏گردد.

1ـ پوشش جنگلى

با وجود آنكه آذربايجان منطقه‏اى مرطوب بوده و از نظر ميزان بارندگى در سطح كشور بعد از نواحى خزرى قرار مى‏گيرد اما به علت سرماى شديد و برف زياد در زمستان جنگل‏هاى اين استان مانند جنگل شمال انبوه وسيع نيست. وسعت پوشش جنگلى استان بالغ بر 144075 هكتار است كه 2/1 درصد كل جنگلهاى كشور و 07/3 درصد از وسعت استان را شامل مى‏گردد.

از اين وسعت قريب به 45/57 درصد جزو جنگلهاى نيمه مرطوب ارسبارانى، 49/38 درصد جزو جنگل‏هاى نيمه خشك و 61/3 درصد جزو جنگل‏هاى مناطق شور مى‏باشد.

جنگل‏هاى استان بخشى از جنگل‏هاى شمال غرب كشور را شامل مى‏گردند كه بقاياى جنگل‏هاى انبوه منطقه ما بين رود ارس، درياچه اروميه و درياى مازندران است و به منزله پل طبيعى، جنگل‏هاى شمال ايران را به جنگل‏هاى مرطوب گلشين ارمنستان متصل مى‏نمايد. مهمترين منطقه جنگلى استان در شهرستان‏هاى اهر و كليبر گسترده شده كه به لحاظ وجود گونه‏هاى «ممرز، سرخدار، افرا، نارون، گيلاس و زغال اخته»، شباهت زيادى به جنگل‏هاى مرطوب و نيمه مرطوب و به لحاظ وجود گونه‏هاى خشك پسندى چون «بنه»، داغداغان و عناب شباهت زيادى به جنگل‏هاى خشك و نيمه خشك دارد.

عرصه پوشش جنگلى استان در گذشته‏هاى نه چندان دور بالغ بر 387 هزار هكتار بوده است، ليكن در حال حاضر داراى 144 هزار هكتار رويشگاه جنگلى مى‏باشد و از پوشش گياهى چوب منطقه صرفا از جنگل‏هاى ارسباران مى‏توان ياد كرد كه آن هم جزو جنگل‏هاى حفاظتى و حمايتى بوده و در چهار واحد هيدرولوژيك سلن چاى، كليبر چاى، ايلگنه چاى و حاجيلر چاى گسترده است.

انواع مهم درختان جنگلى موجود در استان عبارتند از: راش (قزل‏گوز)، بلوط، مَمْرَز (اولاس)، افرا، ون.

درختان ميوه جنگلى از قبيل گردو، گيلاس، انار، فندق، آلوچه، سيب، گلابى و به كه در تمام نقاط جنگلى استان، خاصه در جنگل‏هاى كليبر و اهر به فراوانى يافت مى‏شوند.

از گياهان، گل بنفشه و انواع ديگر آن، پيچك صحرايى، عشقه و گياهان پهن برگ و كنگره‏دار، مانند بالديرقان در نواحى جنگلى ديده مى‏شود.

2ـ پوشش گياهى مراتع

مراتع استان به طور عمده در ارتفاعات قره داغ، بز غوش، سهند و در سرزمين‏هاى هموار و پايكوهى و دشتها و جلگه‏هاى پراكنده وجود دارد. مساحت كل مراتع استان، حدود 240 هزار هكتار مى‏باشد.

پوشش گياهى مراتع و زمين‏هاى مزروعى: چمن، اوچ قولاغ، شبدر وحشى، جارو، گَوَن، بوته كتيرا، كنگر وحشى، يوشان، خارشتر، قياغ اوتى، شيرين بيان، بوياق باشى (روناس) و گندميان و پوشش گياهى آنها، انواع جلبك‏ها و پونه و بولاغ اوتى و بومادران و بزوشاست.

مراتع استان ثروت طبيعى مهمى است كه غالبا مورد استفاده عشاير و دامپروران و روستاييان قرار مى‏گيرد.منبع

 مبلغ 30000 ریال