بدانلود فایل آموزشی استخراج حوضه های آبریز به کمک نرم افزار Arc Hydro | مرجع دانلود علوم زمین
خانه / آموزش / دانلود فایل آموزشی استخراج حوضه های آبریز به کمک نرم افزار Arc Hydro

دانلود فایل آموزشی استخراج حوضه های آبریز به کمک نرم افزار Arc Hydro

سیستم اطلاعات جغرافیایی (Geographic Information System) یا سیستم اطلاعات مکانی (Geospatial Information System)، مجموعه ای متشکل از اجزای داده ها و اطلاعات، سخت افزار، نرم افزار و نیروی متخصص کاربر می باشد که جهت جمع آوری، ورود، ذخیره سازی، ارزیابی، بازاریابی، مدیریت، تجزیه و تحلیل و نمایش داده های توصیفی و مکانی به صورت مرتبط با هم بکار گرفته می شود.GIS  بدون شک کامل ترین و جامع ترین نرم افزاری است که توسط شرکت ESRI به بازار عرضه شده است.

GIS در علوم مختلفی مورد استفاده می گیرد. قسمتی از GIS که مربوط به بخش های مختلف مهندسی آب ( هیدرولوژی، هیدروژئولوژی، هیدرولیک و برنامه ریزی منابع آب) است، مورد نظر ماست.

یکی از مهمترین ابزارهای نرم افزار Arc GIS که در مسائل مربوط به آب مورد استفاده قرار می گیرد، افزونه یا نوار ابزار Arc Hydro   است. هدف از این آموزش ، بیان کردن قدم به قدم ابزار های Arc hydro و نحوه استفاده از این ابزارها در مسائل منابع آبی است. با استفاده از این ابزارها می توان بعضی از پارامتر های هیدرولوژیکی، استخراج حوضه آبریز و همچنین بعضی از تحلیل های هیدرولوژی را انجام داد. علاوه براین اولین گام در اجرای هرمدل هیدرولوژیکی وارد کردن و بستن  حوضه آبریز و ترسیم جریانات آبراهه ها است. از خصوصیات مهمی که در مورد حوضه آبریز باید داشته باشیم، عبارت است از : مساحت، طول جریان، تراکم شبکه زهکشی، مرکز ثقل زیر حوضه ها و … . پیشنیاز این آموزش داشتن اطلاعات کافی در مورد نرم افزار Arc GIS ، هیدرولوژی آب های سطحی،   شناخت توپوگرافی و جغرافیای زمین است.

دانلود فایل

پاسخی بگذارید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

bigtheme